Drobečková navigace

Úvod > Zprávy

Zprávy


Děti nejsou na prodej

Jackie Chan, známý herec a velvyslanec dobré vůle UNICEF, podpořil projekty zaměřené proti obchodu s dětmi. V červenci 2012  absolvoval třídenní cestu do Myanmaru (Barmy), kde navštívil zařízení pro pomoc dětem, které se staly obětí obchodování.
Obětí tohoto obchodu se každý rok stává přibližně 1,2 milionu dětí po celém světě. Jackie Chan v Myanmaru navštívil odborné středisko UNICEF pro zneužité děti, které se podařilo z nelidských podmínek vysvobodit a nyní potřebují zvláštní péči. Během své mise se také setkal s dětmi, které jsou tímto problémem ohroženy, včetně těch bez rodičovské péče, které žijí a pracují na ulici.  
Během přípravy na cestu Jackie Chan řekl: „Obchodování s dětmi a jejich vykořisťování jsou strašlivé zločiny. Zanechávají celoživotní jizvy a okrádají děti o jejich dětství. Děti nejsou na prodej! V zájmu dětí na celém světě musíme zajistit, aby tyto škodlivé a zločinecké praktiky skončily.“ 
Obchodování děti vystavuje fyzickému násilí, sexuálnímu zneužívání a citové ztrátě. Ve východní a jihovýchodní Asii je obchod s dětmi živen poptávkou po levné pracovní síle, sexuální reklamou s dětmi, adopcemi mimo právní systém a nucením žen a dívek do nerovných manželství. 
Úzce to také souvisí s migrací. Desítky milionů lidí se stěhují za prací v rámci svých vlastních zemí a přes hranice regionu - daleko od svých domovů a rodiny - zvláště pak děti čelí zvýšenému riziku, že se stanou obětí obchodování.
Pokud děti vědí, jak se bránit, mohou být rizika snížena. Jackie Chan se proto během své návštěvy zapojil do osvětových programů: „Je velmi důležité, aby mladí lidé věděli, jak se chránit,” vysvětlil. „Jednoduché věci, jako vědět, komu nevěřit, když vás láká na sliby vysněné práce v jiné zemi; nikdy nechodit sám na neznámá místa; znát jména svých rodičů a své vlastní jméno a příjmení a věk a být schopen vysvětlit, kde žijete, to vše pomáhá děti chránit před obchodníky s lidmi.“
Jackie Chan je vyslancem dobré vůle UNICEF od roku 2004, ve své funkci pomáhá nejvíce znevýhodněným a ohroženým dětem.
„Jackie Chan je v Myanmaru velmi populární - je silným a oddaným obhájcem dětských práv,“  říká Ramesh Shrestha, zástupce UNICEF v Myanmaru. „Děti a mládež jsou inspirovány jeho dovednostmi v bojových uměních, statečností, dobrodružstvím a humorem. Je tady zdrojem inspirace a povzbuzení pro mladou generaci,“ řekl. 
převzato z www.unicef.cz

Publikace o 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje

Za podpory MŠMT České republiky vznikla příručka pro školní praxi Příprava oslav 1150. výročí slovanské misice na Velkou Moravu. Koncem května 2012 byla tato publikace zdarma distribuována na všechny základní školy v České republice. V případě potřeby je možno si tuto publikaci stáhnout na našich stránkách (viz menu Cyril a Metoděj).

Aby mobily sloužili

Už z loňského roku pochází zpráva o úspěšném sběru mobilních telefonů, kterých se v době sledované kampaně sebralo přes 4,5 tuny, čili přes 40 tisíc kusů. Podle odborníků by takové množství stačilo na výrobu 300 zlatých nebo 3 000 stříbrných prstenů či měděného drátu o délce 100 kilometrů. Jihočeši se na tomto množství v daném období podíleli zhruba 3 500 mobilními přístroji.Funkční mobily byly předány dětem do dětských domovů.

Soutěž s elektřinou

Právě pro vás, žáky základních a středních škol, je určen projekt AKUplus+, který koncem ledna rozjela společnost E.ON Česká republika. Je pokračováním obdobných předchozích soutěží. Do loňského ročníku se zapojily téměř tři desítky tříd z Českých Budějovic a okolí. Záměrem projektu je vzdělávání v oboru elektrické energie. Získáte tak nejen spoustu podrobných informací o elektřině a možnostech jejích úspor, ale také o ochraně zdraví a bezpečnosti při jejím používání. V Českých Budějovicích je soutěžní program pro školní třídy prezentován v Poradenském centru E.ON. Soutěž tvoří praktické disciplíny a kvízy na téma elektrická energie, bezpečnost, ekologie. V praktických disciplínách si můžete ověřit svou zručnost, sílu, ale i znalosti o bezpečnosti při manipulaci s elektřinou. Žáci a studenti jsou rozděleni do 3 kategorií podle věku. Z každé kategorie 2 třídy s nejvyšším počtem bodů postoupí do finálového kola. Odtud pak vychází už vítěz, který získá výhru v hodnotě 20 000 korun. Finále se uskuteční koncem školního roku.Přihlásit se můžete na stránkách www.akuplus.cz. Na stejné adrese je možné také najít kalendář jednotlivých soutěžních kol, fotografie a aktuální informace. Mimo jiné i dílčí výsledky soutěžního programu. Nebylo by fajn, kdyby se zde objevila na řádce vítězů právě vaše třída?

Menu

Vyhledat v textu